Tyto fotky vznikly v loňském roce při cestě na hrad Rokštejn. Pochází tedy z konce léta, kdy pomalu dozrávala kukuřice, šípky apod.
neděle 31. ledna 2016
sobota 23. ledna 2016
Petřín I.
Nikkiina procházka Prahou od mostu Legií pokračuje na Petřín. V prosinci jsem tam byla poprvé, vždy jen na jaře či v létě. Ale každá roční doba má své kouzlo, tedy i prosinec.
Lanová dráha je uzavřena, neboť od 7. 9. 2015 do 18. 3. 2016 probíhá rekonstrukce stanice Nebozízek a mostu, takže všichni turisté musí po svých.
Fontána s hrajícími si chlapci od Karla Dvořáka. Tato plastika se na Petříně nachází od roku 1949. Modely pro sochy se stali vnuci prezidenta T. G. Masaryka.
Pozemní lanová dráha na Petřín byla poprvé zpřístupněna 25. 7. 1891 a poháněna byla na vodní převahu. To znamená, že oba vozy lanovky byly spojeny lanem, do zásobníků horní lanovky se napustila voda, která svojí váhou uvedla lanovku do pohybu. Provoz skončil v roce 1916 v souvislosti s první světovou válkou. Obnovení se lanovka dočkala v roce 1932 a to už měla elektrický pohon. Roku 1965 došlo na Petříně k sesuvům zeminy, které poškodily trať. Lanovka začala opět jezdit až v roce 1985.
Socha Vítězslava Nováka vytvořená v roce 1950, jejímž autorem je Jan Kodet. Novák byl český hudební skladatel a urna s jeho popelem je uvnitř sochy.
Hladová zeď. Nechal ji postavit Karel IV. v letech 1360 až 1362 o obraně Malé Strany a Pražského hradu. Podle pověsti v době jejího vzniku Prahu trápil hladomor a prací na stavbě zdi panovník zachránil chudinu před smrtí hladem.
Petřínské sady.
Už jsme téměř nahoře.
Příště bude pokračování procházky po Petřínu.
sobota 16. ledna 2016
Můj skromný majeteček
Máme leden, čas na rekapitulaci movitého majetku, proto dnes po necelém roce přichází tento článek. Loňský můžete vidět zde. Pozornému pozorovateli neuniklo, že letos nemám již žádnou panenku Ever After High. Nějak mi nesedly, tak šly o dům dál. Dále mě opustila i poslední panenka Shelly. Naopak přibyl nový typ panenky a to Ellowyne Wilde. My Scene, "urbanky" a "klasické tonnerky" zůstaly na stejno, počet Barbií mírně vzrostl a počet Monster High silně vzrostl. Zde vidím už příznaky narůstající závislosti na tomto typu panenek.
Nakonec přírůstky za rok 2015
sobota 9. ledna 2016
Národní divadlo, most Legií a Střelecký ostrov
Na programu blogu dnešního dne bude opět nějaký ten putovní článek. Tentokrát vyrazila na výšlap Prahou Nikki a jako první zastávku si dala u Národního divadla. Na prvním obrázku se nachází Nová scéna, která byla slavnostně otevřena v roce 1983 a od té doby se často umisťuje na prvních příčkách v anketách o nejošklivější stavbu České republiky, jejíž autoři jsou Pavel Kupka a Karel Prager.
Národní divadlo bylo vybudované z národní sbírky a poprvé otevřeno v roce 1881. Architektem novorenesanční budovy byl Josef Zídek a na výzdobě se podíleli známí tehdejší umělci jako např. Josef Václav Myslbek, Mikoláš Aleš...
Nyní jsme se přesunuli na most Legií, který byl otevřen v roce 1901. Na obou jeho koncích se tyčí vždy dvě věže, které kdysi sloužily k vybíraní mýta. Most Legií tvoří devět klenebných oblouků z žulových kvádrů.
Pod mostem Legií se v půli Vltavy nachází Střelecký ostrov, jehož parková úprava byla v roce 2013 rekultivován a ministavby nově postavené..
Budova hostince.
Bílá budova v pozadí jsou Sovovy mlýny. Toto místo je považováno za prostor, kde stál první pražský mlýn a v průběhu doby měnilo název podle majitele. Dnes se tam nachází muzeum Kampa, v jehož útrobách můžeme vidět díla Františka Kupky aj.
V dálce Karlův most.
Dětské hřiště, na kterém chválím to, že nevypadá jako většina ostatních a zdá se i zábavnější než ona většina hřišť s dlouhým seznamem certifikátů.
Empírová budova hostince byla postavena v roce 1812, ve třicátých letech byla ještě přistavěna terasa, kavárna a lodžie. Na průčelí dnes již kulturní památky stojí nápis "Nobis et posteritati. MDCCCXII.", což znamená "Nám i potomstvu. 1812.".
Zdymadlo. Vlevo na fotografii Střelecký ostrov, vpravo levý břeh Vltavy a Janáčkovo nábřeží.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)