úterý 27. října 2015

Velký Heulos

Byl založen na protilehlé stráni Malého Heulosu a jde o největší jihlavský lesopark. Nejstarší část sadu vznikla u říčky v letech 1871-1872, horní část v letech 1906-1912. I ve Velkém Heulosu se dříve nacházelo množství pavilonů, po kterých již dnes není ani památky. V letech 1940 - 1941 byl v parku vybudován Hrádek, tedy Adolf Hitler Schule.

Název Heulos je pomístní název údolí, který se postupně vyvíjel od 15. století, po roce 1945 se rozhodlo o oficiálním názvu Březinovy Sady, ale většina lidí o lesoparku stále mluví jako o Heulosu a kolikrát i na plakátech kulturních akcí je uveden tento název místo oficiálního Březinovy Sady.

Velký Heulos sousedí v těsné blízkosti s největším jihlavským sídlištěm, takže tu proudí množství pejskařů. Z druhé strany zase sousedí se zoo.Jak můžete vidět, tato část Březinových Sadů je divočejší než Malý Heulos.


V těchto místech před Hrádkem se nachází pár prolézaček. Byly tu ještě ještě další, ale ty odstranili, protože nevyhovují dnešním normám na bezpečnost. Např. jedna byla asi 4 metry vysoká a představovala šplhací tyče a žebřík a další prolézačka asi 2 metry vysoké cosi, po čem se dalo vylézt a z čeho se pak dalo skákat dolů.Uděláme si ještě jednu odbočku směrem do té nejnovější části lesoparku, a pak se vrátíme k Hrádku.

Pohled na nejnovější část zoologicské zahrady


Hrádek, postavený ve starogermánském stylu, dnes funguje jako ubytovna policie. Objekt byl postaven původně jako ubytovna v roce 1941 údajně podle skici samotného Hitlera. V roce 1943 se však rozhodlo o nové funkci jako škola Hitlerjugend, jejíž oficiální název zněl Škola Adolfa Hitlera Čechy a Morava. Na svoji dobu byla škola moderně vybavena včetně ústředního topení.
Po osvobození v roce 1945 byla v budově internátní ubytovna učňů, později studentů. Mezi lety 1990 a 1995 byl objekt prázdný a chátral. Nakonec byl převeden z Ministerstva školství Střední policejní škole Ministerstva vnitra.

Od Hrádku směrem k dolů k řece vede asi jediná cesta ve Velkém Heulosu, která má veřejné osvětlení.


V této oblasti kdysi rostlo mnoho jehličnanů, ale nic nežije věčně, musely se obnovit, takže hrabanku dočasně nahradil trávník než vyrostou nově vysazené.Velký a Malý Heulos jsou staré názvy lesoparku, dnes se obě části nazývají jednotným názvem Březinovy Sady. Do článků jsem je však rozdělila podle původního dělení, protože každá část je vizuálně specifická.

Žádné komentáře:

Okomentovat