Přeji všem návštěvníkům blogu krásné prožití vánočních svátků, dny plné pohody, lásky a klidu.
úterý 24. prosince 2019
pondělí 9. prosince 2019
V pleteném
Do pleteného oblečení z příze Scarlet se po pohledu z okna ven na zasněženou krajinu oblékla 16i palcová panenka od firmy Integrity Toys. Jen boty jí, jak je u mých 16" panenek zvykem, chybí. Takže má omrzlá chodidla, proto raději opět zalezla do tepla.
pondělí 2. prosince 2019
Tower
Oficiální název londýnského Toweru (Tower of London) je Palác a pevnost Jejího Veličenstva, Tower of London (Her Majesty's Palace and Fortress, The Tower of London), ačkoli posledním králem, který ho používal jako palác, byl král Jakub I. (1566 - 1625). Bílá tvrz (White Tower), čtvercová budova s vížkou na každém rohu, která dala této pevnosti jméno, stojí uprostřed komplexů budov u řeky Temže, sloužila jako pevnost, zbrojnice, pokladnice, mincovna, palác, místo poprav, observatoř, útočiště a vězení především pro vězně z vyšších vrstev. Poslední příklad použití dal vzniknout rčení poslat do Toweru, což znamená uvěznit. Alžběta I. zde byla vězněna v době vlády její sestry Marie, naposledy byl Tower použit jako vězení v době druhé světové války pro Rudolfa Hesse.
Bílá tvrz.
Oficiální titul oddílu Beefeaters zní: Yeomen Warders of Her Majesty´s Royal Palace and Fortress the Tower of London and Members of the Sovereign´s Body Guard of the Yeoman Guard Extraordinary, česky Svobodní páni, strážci královského paláce Jejího veličenstva a pevnosti Tower of London a členové tělesné stráže panovnice a zvláštní stráže svobodných pánů.
Beefeateři - česky doslova pojídači hovězího. Toto jejich hanlivé označení pochází z dob, kdy v Londýně panoval hladomor. Zatímco Londýňané bojovali s velkým hladem, beefeateři si spokojeně pochutnávali na vydatném hovězím. Na oplátku pak měli povinnost zachovávat věrnost Britské koruně.
Beefeateři, kteří dnes zároveň plní funkci průvodců, ochrany a v podstatě i turistické atrakce, stráží Tower of London již od roku 1485, kdy byl jejich oddíl založen králem Jindřichem VII. Stalo se tak po bitvě na Bosworthském poli za válek dvou růží, kdy beefeateři začali plnit úlohu osobní stráže panovníka.
Jejich slavnostní, na míru šitá zlatočervená uniforma, o niž se musí beefeateři s úctou starat, pochází z roku 1549. Od té doby se jen nepatrně změnila. Dnes ji beefeateři odívají už jen při slavnostních příležitostech, například když Tower navštíví monarcha. Jejich častější červenomodrá uniforma se objevila až v roce 1858. Ročně za zdmi Toweru přivítají beefeateři na tři miliony návštěvníků. Kromě toho, že beefeateři musí trpělivě pózovat návštěvníkům, je jejich stěžejní povinností dohlížet na populaci zdejších krkavců. Legenda stará více než devět století totiž praví, že opustí-li majestátní krkavci Tower, bude to znamenat i jistý konec pro celé království.
Přestože nyní není hrad používán jako sídlo královské rodiny, zůstává Tower královskou rezidencí, a proto je střežen stálou stráží. Tvoří ji jednotka královské gardy Buckinghamského paláce.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)